Dla osób, którym obce jest określenie “walidacja strony internetowej” (np. Walidacja kodu HTML lub CSS) wyjaśniam, że jest w zasadzie wykorzystanie program lub usługi internetowej w celu sprawdzenia, czy strona internetowa jest wolna od błędów.
Bardziej konkretnie, walidator HTML sprawdza kod HTML strony oraz jego zgodność ze standardami wyznaczonymi przez Konsorcjum W3 (organizację opracowującą standard). Istnieją różne typy walida torów – niektóre szukają tylko błędów, inne proponuję tęż konkretne sposoby ich naprawy, objaśniając jak konkretne instrukcje mogą prowadzić do, na przykład, nieoczekiwanych rezultatów.
Konsorcjum W3 udostępnia własny walidator online, całkowicie bezpłatny. Można go znaleźć pod adresem: http://validator.w3.org/
Walidator CSS sprawdza poprawność Kaskadowych Arkuszy Stylów w podobny sposób. Mówiąc prosto, większość tego typu walidatorów sprawdza strony pod kątem zgodności ze standardami CSS wytyczonymi przez Konsorcjum W3. Niektóre z nich informują też, które z elementów są obsługiwane w poszczególnych przeglądarkach (ponieważ nie wszystkie przeglądarki są takie same w kwestii implementacji CSS).
Tu również dostępny jest darmowy walidator arkuszy stylów opracowany przez Konsorcjum W3: http://jigsaw.w3.org/css-validator/
Istnieje wiele innych walidatorów, zarówno płatnych jak i darmowych, skupiających się na różnych aspektach mających na celu stworzenie kodu działającego bez problem na wszystkich platformach sprzętowych i programowych. Listę darmowych walidatorów (również specjalistycznych, sprawdzających dostępność strony) można na tym blogu.
Zauważ, że walidacja strony internetowej nie gwarantuje poprawnego jej wyświetlania w różnych przeglądarkach. Gwarantuje wyłącznie brak błędów w składni kodu HTML lub CSS. Gwarancja poprawnego wyświetlenia strony w różnych przeglądarkach wymaga innego rodzaju testowania.